Futás
Emlékszem, amikor először szembesültem a túlsúlyommal 16 éve, miután megszületett André. Nem szólt senki, hogy kövér vagyok, egyszerűen csak nem jöttek rám a ruháim, lecserélni meg nem akartam őket, legalábbis nagyobbra. 4 hónapos korában mentem le először futni. Soha nem éreztem azt, és főleg nem hajtogattam folyton, hogy fogyni akarok, fogyókúra, nem álltam mérlegre, nem nyűglődtem és főleg nem sajnáltattam magam, a kövérségem miatt, és nem adtam felmentést magamnak a terhességet okolva. Minden este lementem futni pedig szívesebben néztem volna a Dallaszt. Hát így kezdetem el, mindennap egy kicsivel többet nagy akarattal. Nem mondom, hogy szerelem volt első futásra, de nem hagytam magam, sok lelki és fizikai csatát vívtam önmagammal, mire megértettem, előbb fizikálisan, majd mentálisan szükségem van rá. Hogyan fogytam, nem tudom, nem is érdekelt, megszoktam, természetes volt, csináltam, és kész. Rengeteg helyen futottam azóta, sokszor extrém körülmények között 14 éve tart a futókaland…Saját tapasztalataimat összegyűjtve, kiegészítve szakmai képzettségemmel, adom át tudásomat azoknak az embereknek, akik személyi edzőnek választanak. Köszönöm a bizalmat!
Hogyan kezdjük el? A futás esetében is ajánlatos előre mindent elrendezni a fejünkben. Végig kell gondolni, miért is akarunk futni, és milyen eredményt szeretnénk elérni? A különböző célok eléréséhez, különböző utak vezetnek.
Gyakran feltett kérdés, mikor jó futni? Hogy ki, mikor fusson azt mindenkinek egyénileg kell kialakítani, hiszen legfőképpen szabadidő függvénye. Nagyon sokszor hallom klienseimtől, konditerembe járóktól, „utálok futni”. A futás olyan számomra, mint háznál az alap. Bármely más sport a kedvenced, az aerob fittséget a futással lehet igazán megalapozni. A futás life time sport, ez azt jelenti, hogy egy életen át űzhető. Bármely életkorban elkezdhető, és a benne rejlő lehetőségek határtalanok. Gondolok a táv, intenzitás, a terep, helyszín megválasztására. Nézzük a kezdő szemszögéből, miért utálunk futni? Oxigén után kapkodunk, egekbe szökik a pulzusunk, izzadunk, szúr az oldalunk, fáj a lábunk, sípizom, térdünk…
A futás fizikai és pszichikai terhelést jelent a szervezet számára. Megszoktuk, szeretünk a komfort zónánkban tartózkodni. A legnagyobb stresszt a kényelmünkhöz való túlzott ragaszkodás okozza. A futás mint terhelés, ebből a kényelemből kizökkent bennünket. Kérdés, hogy a szervezet képes- e megbírkózni ezzel a terheléssel, vagy sem? Az egészséges szervezet bírja a fokozatos terhelést, és idővel javul a kondíció, és az edzettség is.
Térjünk vissza a „nincs levegőmre” A tüdőben a gázcsere kisebb felületen történik, a rendszeres és fokozatos terhelés hatására a vitálkapacitás nőni fog. Ha túl intenzív a futás, az edzettséghez képest, szintén levegő után kapkodunk. A légzés értelme a légzőgázok cseréje: az oxigént eljuttatni a szövetekbe, és onnan kivezetni az elhasznált szén-dioxidot. A tüdő teljesítményének csökkenését, az apró, gyors légzés jelzi. Sportolóknál több a légzésben résztvevő léghólyagocskák száma, azaz nagyobb légzőfelületen történik a gázcsere. A rendszeres edzés során megnövekedett oxigénszükségletet a légzés alkalmazkodásának kell biztosítania.
Edzett sportolóknál a szívműködéshez hasonlóan, nyugalomban a légvételek száma is csökken a nem sportolókéhoz képest. Ez azért van mert nő a vitálkapacitás, illetve a légzőfelület révén kevesebb légvétellel ki tudja elégíteni a nyugalmi szükségletet.
A futás hatása a szív és érrendszerre. Azt érezzük kezdő futóként, hogy majd ki ugrik a szívünk, nem elég hogy az előbb majd kiköptük a tüdőnket. Nyugodtan add fel a futást, és kövér és edzetlen maradsz. Ha van egy kis akaratod, akkor nézzük, mit nyerhetünk, ha kitartóak vagyunk.
Az edzés fokozott oxigén és tápanyag igényt jelent elsősorban az izomrendszer számára. Ahhoz hogy ezt a feladatot el tudja látni, a szív- vérkeringési rendszernek alkalmazkodnia kell.
- a vérkeringés meggyorsul
- megváltozik a véreloszlá
- megnyílnak az eddig zárt hajszálerek
Javul a szív és az agy vérellátása, idővel maga a szív is megnő, hatékonyabban tudja ellátni feladatát. Érdemes a pulzusunkat figyeli, edzetlen szervezet, a legkisebb terhelésre is magas pulzusszámot produkál, de ez még egyéb tényezőktől is függ. Érdemes pulzusmérő órával futnunk, nagy segítség kezdőknek és profiknak egyaránt. A szív meghálálja a törődést, ahogy edzettebbek leszünk.
A mozgatórendszerünket is jelentősen igénybe veszi a futás. De nézzük, mit nyerünk: az izom állóképességének növekedése szempontjából azok a kémiai és vérkeringési változások a jelentősek, amelyek az edzés során figyelhetők meg. Mivel a glikogén a munka során a leggyorsabban mozgósítható energiatartalékunk, ennek igen nagy a jelentősége. Edzett izomban gazdaságosabbá válik glikogén felhasználása is. Megszaporodik az izomban az oxigént megkötő vér hemoglobinjához hasonló myoglobin mennyisége. Az izomanyagcsere javulása szempontjából döntő, hogy az edzett izomnak dúsabb a hajszálér- hálózata, így jobb a vérellátás is.
 |